Pływająca wioska w Kambodży

Kampong Khleang wioska na palach (15)

Jest w Kambodży jezioro, które w porze deszczowej zajmuje powierzchnię naszego województwa małopolskiego. Ten najbardziej zarybiony, słodkowodny zbiornik na świecie jest jeż największym na półwyspie Indochińskim i żywi miliony ludzi, a jak się okazuje daje im też miejsce do zamieszkania. Człowiek jak widać da sobie radę wszędzie i nawet w tak mokrym otoczeniu może pięknie mieszkać. Kilka faktów dotyczących Tonle Sap Lake w Kambodży: powierzchnia 2500 km2 w porze suchej, 15 000 km2 w porze deszczowej. Jezioro zasilane jest przez wody Mekongu. Gdy zmienia się pora dzieją się cuda natury i rzeka zmienia kierunek i wypełnia jezioro powiększając je sześciokrotnie!

TonleSapMap_z wikipedi_obszar rozlewowyDla nas jest ono niesamowite i żałujemy bardzo, że nie dane było nam zobaczyć go w czasie mokrym, choć mimo to gdy na nie wpłynęliśmy odnieśliśmy wrażenie, że jesteśmy na morzu… Rokrocznie wyławia się tu 210 tys. ton ryb, które później trafiają na stoły całego świata. Cudowny i żyzny mikroklimat sprzyja ogromnej różnorodności biologicznej fauny i flory.

Tonle Sap Lake (2)My zdecydowaliśmy się na odwiedzenie wraz z kierowcą Tuk-tuka wioski oddalonej od Siem Reap o 30 km. Kampong Khleang jest bardzo dużą wioską ustawioną na wysokich na 20 m palach gdzie żyją klany rybackie, swoje siedziby mają posterunki policji, szpital i szkoła. Niezwykle przyjaźni ludzie, o dziwo nie wielu turystów i niesamowity kontakt z naturą. Za 15 $ od osoby wynajęliśmy dużą łódź i przepłynęliśmy bardzo długi kanał by zobaczyliśmy część jeziora. Co bardziej natrętni (czyli ja) mieli nawet okazję poprowadzić łódkę wprawiając w zadziwienie miejscowych rybaków i innych białasów. Ogromną atrakcją, która powstaje tu w porze deszczowej jest pływający las,  który możecie obejrzeć sobie na You Tube (kliknij). Nam nie dane było pływać między konarami ale być może jeszcze kiedyś wrócimy z tego powody do Kambodży. A dla Was specjalnie poniżej galeria zdjęć:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s