Jak tanio podróżować po Australii? Relocation deal

Kakadu National Park_Australia (9)Przez długi czas zastanawialiśmy się nad tym czy nie kupić samochodu i nie przemierzać w nim Australii. Uznaliśmy jednak, że z kupnem auta wiąże się zbyt dużo formalności (sprawdzenie, kupno, ewentualne problemy z eksploatacją, później sprzedaż), do tego nasz budżet nie był zbyt duży, a czasu na Antypody nie mieliśmy wcale za wiele. Postanowiliśmy więc skorzystać z dostępnej tutaj opcji relokacji samochodu (relocation deal). Można powiedzieć, że jest to pochodna wypożyczenia auta, z tym że jest ona oparta na trochę innych warunkach i zwykle ma miejsce w momencie gdy ktoś inny zdaje samochód. Ludzie podróżując zwykle biorą auto w jednym miejscu, a oddają w innym i do domu wracają samolotem. Szczególnie tyczy się to campervanów i wszelkiej maści pojazdów kempingowych. Narodziła się tu więc usługa przemieszczenia ich w pierwotne miejsce lub takie gdzie jest na nie duży popyt.

Trasa Capmervanem z Darwin do Brisbane_Australia (27)

I tu pojawiamy się MY, z chęcią taką usługę wykonując. W porównaniu do standardowego wypożyczenia przy relokacji mamy: określony limit kilometrów (jeżeli je przekroczymy płacimy około 0,30 centów za kilometr) i określony czas (jeżeli chcesz mieć auto dłużej płacisz za ekstra dni). Do tego najważniejsze: opłata za dzień relokacji to zwykle 1$. Oczywiście przy każdej takiej transakcji jest tak zwany bond, czyli kaucja, zwykle 1000$ zamrażane na karcie kredytowej.

Kakadu National Park_Australia

Podróż po Australii w campervanie ma wiele zalet: sama jazda przez nieskończone tereny i oglądanie dowolnego miejsca w obrębie wyznaczonej trasy, miejsce do spania i niepłacenie za pokój w hostelu, możliwość zaoszczędzenia przygotowując jedzenie samemu w aucie.

Trasa Capmervanem z Darwin do Brisbane_Australia (2)

Do największych wad takiego sposobu podróżowania wymieniłbym tylko koszty paliwa, z racji ogromnych dystansów w Australii (koszt paliwa tutaj waha się od 4 do nawet 6 złotych za litr).

Spytacie się jak znaleźć taką relokację, otóż jest mnóstwo stron tego typu proponujących taką usługę:

www.relocations2go.com

https://www.transfercar.com.au/browseall

http://www.apollocamper.com/reloc.aspx

www.imoova.com/

http://www.travellers-autobarn.com.au/campervan-hire-australia/relocations

https://www.thrifty.co.nz/relo.aspx

http://www.imoova.com/imoova/relocations

My swoją pierwszą relokację znaleźliśmy w firmie Apollo. Przez ich stronę zabukowaliśmy sobie campervana. Spodziewaliśmy się zwykłego vana z podwyższonym dachem. Jak bardzo się zaskoczyliśmy widząc „wieloryba”, w którym mieliśmy mieszkać i podróżować przez najbliższych kilka dni. Długość około 7 metrów, w środku pełne wyposażenie: kuchnia, gary, talerze, microfala, czajnik elektryczny, tv z dvd, klimatyzacja, prysznic z łazienką, king size bed, stolik i przednia kabina z 2 bardzo wygodnymi fotelami dla kierowcy (Maria) i najlepszego pilota na świecie – Ani. Czyli mega wypas.

Trasa Capmervanem z Darwin do Brisbane_Australia (3)

Dla mnie największy strach był rzecz jasna przed jazdą lewą stroną, kierownicą z prawej i biegami z lewej. Na szczęście nasz wehikół miał automatyczną skrzynię biegów, więc jeden problem z głowy. Z innym dosyć szybko sobie poradziłem i przyzwyczaiłem się. Na pewno dużo dało mi wcześniejsze jeżdżenie po lewej stronie jezdni skuterem w Azji.

Bałem się też trochę, manewrowania tak wielkim autem gdyż nigdy wcześniej takim nie jeździłem. Ale już po pierwszych kilometrach czułem się całkiem pewnie. I tak zaczęła się nasza przygoda z OUTBACKiem, o wrażeniach z której przeczytacie za kilka dni…

Tekst: Mariusz Sionek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s