Lodowce Fox i Franz Josef, Nowa Zelandia

Lodowce Nowej Zelandii (5)

Fox Glacier i Franz Josef Glacier to dwa lodowce, które odwiedziliśmy w Nowej Zelandii. Na ten pierwszy, największy niestety nie da się wejść ponieważ topnieje tak szybko, że ryzyko osunięć, lawin oraz zniknięcia w ukrytych szczelinach jest tu wysokie. Dla osób z zasobnym portfelem dostępne są loty widokowe helikopterem gdzie można przy okazji podziwiać panoramę tutejszych Alp. My zbliżyliśmy się do stóp lodowca Franz Josef, którego jęzor ma 12 km długości.

Lodowce Nowej Zelandii (6)

Schodzi w dół pomiędzy górami tworząc na końcu malowniczą mleczną rzekę. Co jest osobliwego w tych dwóch lodowcach, to to że są one jedynymi na świecie, które otoczone są przez subtropikalny las deszczowy, w którym roczne opady przekraczają nawet 5000 mm.

Lodowce Nowej Zelandii (7)

Był nawet rok (1984), w którym zaobserwowano topnienie lodowca 70 cm na dzień. My sami z przerażeniem obserwowaliśmy znaki, ustawione kilometr od parkingu z którego rusza się pod lodowiec, że 50 lat temu tam właśnie sięgał lód. Wchodzenie na mniejszy lodowiec możliwe jest jedynie z przewodnikiem jednak w 2009 roku australijscy turyści zostali zasypani 100 tonową lawiną lodu. Obydwoje zginęli. Ciało jednego z nich zostało odnalezione dopiero po 10 dniach, 10 km od miejsca wypadku. Miejsce to robi niesamowite wrażenie, jest bardzo surowe i srogie. Żałowaliśmy nieco, że nie wybraliśmy się na dłuższą wycieczkę z przewodnikiem, bo za kilka lat z tych lodowców może zostać niewiele.

Niesamowitym uczuciem było również stać w miejscu, które oznaczone jest tu jako złączenie 2 płyt tektonicznych. Tu właśnie formuje się ta część świata wypiętrzając góry, wypluwając lawę z wulkanów, tworząc tsunami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s