Wodospad Iguazu, Diabelska Gardziel

Niagara! Niagara przy tych cudach to kałuża spadająca z krawężnika!

Iguazu Wodospad Argentyna (3)

Ja nie wiem co robią Amerykanie, że sprawili, że najsłynniejszym wodospadem świata jest Niagara. „Wielka Woda”, którą odwiedziliśmy my leży na pograniczu trzech państw: Brazylii, Argentyny i Paragwaju i nazywa się Iguazu. 1320 km stąd, niedaleko brazylijskiego wybrzeża wypływa małe źródełko rzeki Iguaçu, która tu tworzy największy wodospad jaki kiedykolwiek widzieliśmy!

Iguazu Wodospad Argentyna (7)

W porze deszczowej wodospad jest najokazalszy, ale (co dziwi patrząc na zdjęcia, słysząc huk i czując na sobie bryzę), w trakcie suszy w 1978 roku, przez 28 dni nie przepłynęła tędy ani jedna kropla wody. WOW!

Mimo, że okolice wodospadu pokryte są gęstą dżunglą, to już 20 kilometrów wcześniej słychać szum wody. Spada ona z wysokości 82 metrów ze skraju bazaltowego płaskowyżu na szerokości 4 kilometrów! Dookoła w parku pobudowane są kładki i trasy, by móc podziwiać te cuda natury trzeba poświęcić cały dzień. Jest tu 275 odrębnych progów skalnych, które tworzą niesamowite i różnorodne kaskady. Średni przepływ wody wynosi 1756 m³/s.

Iguazu Wodospad Argentyna (23)

Wodospad od strony argentyńskiej można oglądać naprawdę z bliska, huk jest niesamowity a my przemoczeni do majtek podziwiamy siłę natury.

Iguazu Wodospad Argentyna (22)

Scenerię można zobaczyć zarówno z góry jak i z dołu. Dookoła mnóstwo tutejszych zwierząt i setki motyli. Bajkowo! Kolejne piękne ukoronowanie Dobrego Roku.

Iguazu Wodospad Argentyna (8)Iguazu Wodospad Argentyna (17)

Na samą koniec, natura dała nam w kość, bo spadł ulewny deszcz! Dzięki uprzejmości przewodnika otrzymałam seksowny płaszczyk:-)

Iguazu Wodospad Argentyna (26)

Potem, na dodatek, zostaliśmy sobie kilka dni w sennym miasteczku Puerto de Iguazu, które rozkwitło ostatnimi laty dzięki turystyce. Basen i słońce… czego nam więcej trzeba? Wina, ach!jest – argentyńskie z winnic Mendozy! … hmmm…

a u Was jaka pogoda?;-)

Iguazu Wodospad Argentyna (21)

Reklamy

One thought on “Wodospad Iguazu, Diabelska Gardziel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s